Adres: Serbinowska 22A
Dyrektor: mgr Joanna Zmyślony
Strona WWW: sp8.kalisz.pl
E-mail: sp8.sekretariat@interia.eu

Od roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej Nr 8 im. Bohaterów Westerplatte w Kaliszu funkcjonować będzie KLASA PIERWSZA –dwujęzyczna.

Zapewniamy naukę w salach lekcyjnych wyposażonych w komputery, rzutniki multimedialne oraz monitory i tablice interaktywne. Dysponujemy 2 salami gimnastycznymi, salą baletową oraz 3 boiskami sportowymi. Dzieci mają możliwość korzystania z pracowni informatycznych oraz czytelni z dostępem do Internetu. Stosujemy ocenianie kształtujące. Ta metoda pracy ma na celu podniesienie wyników nauczania poprzez określenie zrozumiałych dla ucznia celów lekcji, ustalenie kryteriów oceniania oraz przekazanie informacji zwrotnej nt. wykonanej pracy.

Dzięki podejmowaniu działań inspirujących uczniów do twórczej pracy szkoła posiada tytuły: „Szkoła z klasą”, „Szkoła Odkrywców Talentów’, „Szkoła w Ruchu”, „Szkoła wolna od nienawiści”, „Szkoła Demokracji”. Nauczyciele realizują innowacje pedagogiczne.

Zachęcamy uczniów do prowadzenia zdrowego stylu życia poprzez uczestnictwow w realizowanych projektach i programach, takich jak: „Aktywne przerwy”, „Trzymaj formę”, „Be Active”, „Śniadanie daje moc”,  „Warzywa i Owoce są na 5”, „Owoce w szkole”, „Mleko w szkole”, „Czyste powietrze wokół nas”, „Nie pal przy mnie, proszę”.

Uczniowie skupieni w Klubie Młodego Wolontariusza „ÓSEMKA” włączają się w różnego rodzaju akcje charytatywne, m. in.:

-        „Szlachetna Paczka”,

-        „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy",

-        „Razem na Święta”

-         „Bread of life”,

-        „Sprzątanie Świata",

-         „Marzycielska poczta”,

-        „Ciepły koc w zimową noc”,

-        „Wszystkie kolory świata”.

Uczestniczą w zbiórkach finansowych na rzecz Fundacji „Okaż serce dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym”, angażują się w działania na rzecz kaliskiego schroniska dla zwierząt.

W szkole realizujemy:

·      programy i projekty edukacyjne:

-        „Samorządy maja głos”,

-        „Razem na Święta”,

-        „English Penfriend”,

-         „Od grosika do złotówki”,

-        „Góra grosza”,

-        „Gorączka złota”,

-        „Stypendiada wczesnoszkolna”,

-        „Zanim zaczniesz pić, palić, brac…”,

-        „Dziecko w sieci”,

-        „Bądź kumplem, nie dokuczaj”

-         „Jak żyć z ludzmi”,

-         „Zbieraj baterie”.

Prowadzone w szkole zajęcia pozalekcyjne służą rozwijaniu zainteresowań i pasji uczniów, dla których organizujemy Festiwale Talentów. Dzieci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych, muzycznych i tanecznych (ZUMBA). Uczestnictwo w tych zajęciach pozwala uczniom lepiej poznać zakątki krajoznawcze wielkopolski oraz żyć w zgodzie z naturą. Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych. Chłopcy trenujący piłkę nożną zajmują czołowe miejsca w turniejach i zawodach sportowych. Osiągnięcia potwierdzają, że od wielu lat są najlepszą kaliską drużyną piłkarską.

W naszej szkole działa gromada zuchowa oraz drużyna harcerska – 24KDH WRZOS im. Roberta Baden-Powella. Zuchy i harcerze współpracują z Samorządem Uczniowskim organizując akcje charytatywne.

W szkole organizowane są

-        konkursy międzyszkolne:

·         Międzyszkolny Konkurs „OMNIBUS dla Pierwszaka”,

·         Międzyszkolne konkursy dla świetlic szkolnych,

·         Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „TEEN VOICES”,

-        konkursy szkolne:

·         plastyczne,

·         muzyczne,

·         recytatorskie,

·         ortograficzne,

·         sportowe.

Od roku 2015 Szkoła Podstawowa Nr 8 przeprowadza Międzyszkolną Grę Miejską w języku angielskim „Englishman in Kalisz”.

Dbamy o bezpieczeństwo naszych wychowanków.  Uczestniczymy w projekcie „Ratujemy i Uczymy Ratować”. W szkole funkcjonuje monitoring wizyjny. Swoją profesjonalną opiekę zapewniają: pielęgniarka oraz pedagog szkolny. Współpracujemy z rodzicami umożliwiając im częsty kontakt ze szkołą poprzez organizowanie stałych dyżurów oraz dostęp do dziennika elektronicznego. W naszej placówce funkcjonuje stołówka oraz świetlica szkolna.