Adres: Adama Mickiewicza 11
Dyrektor: Dagmara Zimoch
Strona WWW: www.sp14.kalisz.pl
E-mail: sp14@um.kalisz.pl

Szkoła Podstawowa nr 14 w Kaliszu znajduje sie w dwupiętrowym budynku przy zbiegu ulic Mickiewicza i Widoku. Położenie budynku w miejscu mało ruchliwych ulic, sprzyja bezpieczeństwu dzieci i uczniów. Szkoła posiada nowoczesny kompleks boisk. Do szkoły uczęszcza 496 uczniów i 20 dzieci uczących się w 25 oddziałach (łącznie z jednym oddziałem przedszkolnym). Zajęcia kończą się najpóźniej po ósmej godzinie lekcyjnej - 15.20 /tylko w klasach 7 i 8, które mają dużą ilość godzin zajęć lekcyjnych/. W szkole pracuje 49 nauczycieli, wszyscy posiadają pełne kwalifikacje do wykonywanej pracy. Zgodnie z podstawą programową dzieci z oddziału przedszkolnego uczą się języka angielskiego. Sala przeznaczona do zajęć grupy przedszkolnej została tak zaaranżowana i wyposażona, aby dzieci miały możliwość samodzielnego rozwijania swoich uzdolnień oraz wspólnej i twórczej zabawy. Biorąc pod uwagę ważność funkcji rozwojowych i zdrowotnych dzieci, grupa ma możliwość realizowania zajęć ruchowych w sali gimnastycznej lub w sali zabaw zorganizowanej dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej i dzieci z oddziału przedszkolnego.  W celu niwelowania dysharmonii, terapii zaburzeń, wyrównywania zaniedbań środowiskowych oraz poznania możliwości i potrzeb rozwojowych, dzieci poddawane są diagnozie przedszkolnej (dwukrotnie w ciągu roku szkolnego - IX i III). Wszystkie dzieci objęte są programem profilaktyki logopedycznej, której celem jest stymulowanie rozwoju mowy i języka, a w konsekwencji przygotowanie do podjęcia obowiązku szkolnego. Dzieci z oddziału przedszkolnego, które wymagają dodatkowej pomocy uczęszczają również na zajęcia korekcyjno – kompensacyjne. Dla uzyskania najlepszych efektów w proces stymulacji włączani są także rodzice. Ważnym elementem pracy oddziału przedszkolnego jest systematycznie wypracowywany model stałych kontaktów z rodzicami naszych podopiecznych - zajęcia otwarte, spotkania integracyjne, indywidualne spotkania.

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY 23