Adres: Legionów 29
Dyrektor: DYREKTOR IZABELA SZYMAŃSKA
Strona WWW:
E-mail: przedszkole.30@wp.pl

, Nasze przedszkole to obiekt o kubaturze 1193,60 m2, wybudowany na bazie starego budynku Przedszkola Nr 8.
W kolorowych, dużych salach mieści się 5 oddziałów dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Z uwagi na duże zapotrzebowanie na miejsca dla dzieci w publicznych przedszkolach utworzyliśmy i przygotowujemy dodatkową, nową salę edukacyjną.
Przedszkole zlokalizowane jest w centrum miasta Kalisza, otoczone zielenią, posiada  duży, dwuczęściowy ogród.
Od miesiąca czerwca 2019 roku zacznie funkcjonować w miejsce starego nowy, ekologiczny plac zabaw wraz z całym wyposażeniem.
W roku szkolnym 2019/2020 rozpoczną się prace modernizacyjne drugiej części ogrodu wraz z utworzeniem ścieżki edukacyjnej "EkoPrzystań", która umożliwi realizację ciekawych, atrakcyjnych zajęć na tym terenie.
W  przedszkolu została zmodernizowana sala komputerowa i urządzona na potrzeby zajęć dodatkowych dla dzieci.
Dbamy o zdrowe i smaczne żywienie dzieci. W naszej placówce obiad podawany jest w 2 turach (o godzinie 11.30
i 13.30) - oddzielnie zupa i drugie danie. Dzięki bardzo dobrej współpracy i ogromnemu wsparciu rodziców zostanie zrealizowany w okresie wakacyjnym projekt modernizacji  kuchni przedszkola.
   W przedszkolu pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która stwarza dzieciom optymalne warunki do rozwoju. W pracy z dziećmi nauczyciele wykorzystują wiele pomocy dydaktycznych, stosując nowatorskie metody pracy, realizując wybrany program dydaktyczno - wychowawczy, pozwalając na dobre przygotowanie absolwentów do podjęcia nauki w szkole.
Od wielu lat współpracujemy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza. Studenci dziennych kierunków pedagogicznych odbywają ciągłe i śródroczne praktyki.
Jesteśmy przedszkolem ekologicznym, posiadamy "Zielony Certyfikat".
W roku 2018 nasza placówka założyła "Sieć Przedszkoli Ekologicznych w Kaliszu". Organizujemy wycieczki, zabawy sportowe, spotkania, happeningi. Promujemy w środowisku lokalnym nasze działania ekologiczne i edukacyjne.
 Przedszkole jest otwarte na różne propozycje rodziców, ponieważ ścisła współpraca z rodzicami jest istotnym elementem naszej pracy, a jej celem jest dążenie do ujednolicenia oddziaływań wychowawczych w domu i w przedszkolu.
 W roku szkolnym 2018/ 2019 przedszkole przeszło szeroko zakrojoną termomodernizację. Budynek ma nową elewację. Wewnątrz budynku została zmieniona cała instalacja grzewcza, elektryczna.  Wymieniono starą, drewnianą stolarkę okienną.Sale zostały odświeżone i pomalowane na jasne pastelowe kolory.
Celem zapewnienia jak najlepszego bezpieczeństwa dzieciom podczas pobytu w przedszkolu, rozpoczynamy realizację projektu pt. "Bezpieczne podłogi w Publicznym Przedszkolu Nr 30 im. Krasnala Hałąbały w Kaliszu".
Tradycje przedszkola:
- obchodzimy urodziny dzieci,
- organizujemy popołudniowe spotkania z rodzicami w formie zajęć otwartych i festynów, oraz atrakcyjne wycieczki przyrodnicze,
Szczególne osiągnięcia:
- organizacja międzyprzedszkolnej akcji "Góra Grosza" - zbieranie drobnych monet na rodzinne Domy Dziecka,
- coroczna akcja "Na ratunek Ziemi - Dziecko strażnikiem Przyrody" - zbieranie surowców wtórnych,
- certyfikat udziału w projekcie edukacyjnym "Kaliska Przygoda z Odpadami", "Gorączka Złota"
Nasi wychowankowie biorą udział w wielu konkursach ( plastycznych, muzycznych, recytatorskich, z zakresu wiedzy ekologicznej).
Współpracujemy z Leśnym  Centrum Edukacji - Las Winiary -  Nadleśnictwo Kalisz, z Wydziałem Ochrony Środowiska, z Radą Osiedla "Czaszki",ze Związkiem Komunalnym Czyste Miasto- Czysta Gmina - "Orli Staw", z Publiczną Biblioteką Miejską, z Centrum Kultury i Sztuki, z Państwową Szkołą Muzyczną,ze Szkołami Podstawowymi Nr 4, 8, 10, 18.
Zajęcia dodatkowe:
- rytmika,
- nauka tańca "hip-hop",
- gimnastyka korekcyjna,
- zajęcia szachowe,
- zajęcia z piłką,
- logopedia,
- zajęcia przyrodniczo- turystyczne,
- wyjścia do teatru, filharmonii.
Zajęcia dodatkowe realizowane przez nauczycieli:
-kółko plastyczne dla dzieci.
Dzieci mają zapewnioną pomoc logopedyczną i terapeutyczną.
 Realizowane są projekty edukacyjne, w których dzieci doświadczają coraz szerszego świata:

• ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury"

• ,,Mamo, Tato wolę wodę”

• ,,Akademia Aquafresh”

• ,,Czyste powietrze wokół nas”

• ,,5 porcji owoców, warzyw lub soku"
    ,,Mamo, Tato co wy na to"
    "Moje dziecko idzie do szkoły"
Aktualne informacje zamieszczane są na stronie internetowej przedszkola - przedszkole30kalisz.edupage.org