Pytania i odpowiedzi
Pytanie 1.
Ile przedszkoli mogę wybrać ?
Odpowiedź:
Można wybrać jednocześnie 3 przedszkola publiczne ( prowadzone przez Miasto Kalisz ) bądź 1 przedszkole niepubliczne. Przez publiczne przedszkole należy rozumieć także oddział przedszkolny w szkole podstawowej.
Pytanie 2.
W ilu miejscach składamy wniosek?
Odpowiedź:
wniosek należy wypełnić, sprawdzić i zatwierdzić
Pytanie 3.
Jak należy rozumieć pojęcie wolnych miejsc?
Odpowiedź:
W przedszkolach publicznych jest to różnica między ilością miejsc w przedszkolu(praktycznie liczba oddziałów x 25) a liczbą złożonych deklaracji kontynuacji.W przedszkolach niepublicznych liczbę wolnych miejsc ustala organ prowadzący.
Pytanie 4.
Czy mogę złożyć wniosek do 3 przedszkoli niepublicznych?
Odpowiedź:
Składamy wniosek tylko do jednego przedszkolanie niepublicznego. System nie dopuści złożenia wniosku w kolejnym przedszkolu niepublicznym, gdyż identyfikacją jest numer PESEL kandydata.
Pytanie 5.
Kiedy można składać wnioski i czy decyduje kolejność zgłoszeń?
Odpowiedź:
Wnioski można składać od 26.02- 08.03.2021 r., kolejność zgłoszeń nie ma żadnego znaczenia.
Pytanie 6.
Kto nie może złożyć wniosku?
Odpowiedź:
Rodzice, którzy złożyli deklarację kontynuacji wychowania przedszkolnego w przedszkolu publicznym lub przedszkolu niepublicznym biorącym udział w rekrutacji elektronicznej, gdyż mają zapewnione miejsce w przedszkolu do którego uczęszcza ich dziecko.
Pytanie 7.
Czy dzieci zamieszkałe poza Kaliszem mogą brać udział w rekrutacji?
Odpowiedź:
Tak, ale zostaną zakwalifikowane tylko w przypadku wolnych miejsc po zakwalifikowaniu kandydatów zamieszkałych w Kaliszu.
Pytanie 8.
Czy dzieci 2,5 letnie mogą brać udział w rekrutacji?
Odpowiedź:
Tak, ale zostaną zakwalifikowane tylko w przypadku wolnych miejsc po zakwalifikowaniu kandydatów zamieszkałych w Kaliszu w wieku 3-6 lat.
Pytanie 9.
Czy istnieje obwód przedszkolny, czy mam zapewnione miejsce w obwodzie przedszkola?
Odpowiedź:
Nie ma obwodów przedszkolnych, dzieci w wieku 6 lat podlegają obowiązkowi przygotowania przedszkolnego i kontrolę przestrzegania tego obowiązku realizują dyrektorzy obwodowych szkół podstawowych.
Pytanie 10.
Co mam zrobić jeżeli dziecko nie dostanie się do żadnego przedszkola?
Odpowiedź:
Należy złożyć wniosek w rekrutacji uzupełniającej w terminie 9 - 11 kwietnia 2024 r.
Pytanie 11.
Jaka jest różnica między przedszkolem a oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej?
Odpowiedź:
Przedszkola zapewniają co najmniej 10. godzinną usługę wychowania przedszkolnego.W tzw. „zerówkach” dzieci przebywają tylko 5 godzin, a dzieciom tym nie przysługuje miejsce w świetlicy szkolnej, która jest przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej.
Pytanie 12.
Dziecko uczęszcza do przedszkola, ale chcę złożyć wniosek do innego przedszkola Czy mam złożyć deklarację kontynuacji?
Odpowiedź:
Nie, złożenie deklaracji kontynuacji uniemożliwia wzięcie udziału w rekrutacji do innego przedszkola.
Pytanie 13.
Czy otrzymam pomoc w wypełnieniu wniosku w przedszkolu?
Odpowiedź:
Tak, każde przedszkole lub szkoła musi pomóc w wypełnieniu wniosku osobom,które mają z tym trudności.
Pytanie 14.
Dziecko nie posiada numeru PESEL. Jak wypełnić wniosek?
Odpowiedź:
Proszę zgłosić się do przedszkola pierwszego wyboru.
Pytanie 15.
Dziecko jest zameldowane w Kaliszu u rodziny, ale rodzice mieszkają poza Kaliszem. Jak będzie zakwalifikowane dziecko w rekrutacji?
Odpowiedź:
Komisja rekrutacyjna będzie żądać wyjaśnień w związku z faktem, że wg definicji Kodeksu Cywilnego dziecko zamieszkuje z rodzicami lub z jednym z rodziców. W opisanym przypadku, fakt zameldowania dziecka nie oznacza więc zamieszkiwania w Kaliszu.
Pytanie 16.
Jestem zameldowana poza Kaliszem, ale zamieszkuję wraz z dzieckiem w Kaliszu. Jak mam udokumentować fakt zamieszkiwania?
Odpowiedź:
Należy przedstawić dowolny dokument poświadczający zamieszkiwanie np. umowa najmu,umowa na dostawę energii elektrycznej, gazu, wody, telekomunikacyjna,potwierdzenie składania PIT.
Pytanie 17.
Mieszkamy z dzieckiem u rodziców w Kaliszu, ale nie jesteśmy zameldowani,czy możemy złożyć wniosek jako zamieszkali w Kaliszu?
Odpowiedź:
W opisanym przypadku należy dopełnić obowiązku zameldowania, trudno będzie inaczej stwierdzić fakt zamieszkiwania.
Pytanie 18.
Na czym będzie polegało udostępnienie „on – line” wyników rekrutacji?
Odpowiedź:
Jednym z etapów wprowadzania danych do systemu jest założenie przez rodzica hasła dostępowego. Hasło to w powiązaniu z peselem dziecka umożliwi w dniu ogłoszenia wyników zalogowanie się do systemu na stronie i sprawdzenie czy i gdzie dziecko zostało przyjęte. Logowanie umożliwi sprawdzenie wyników WYŁĄCZNIE dla własnego dziecka.
Pytanie 19.
Wprowadziłem dane dziecka ale popełniłem błąd, którego obecnie (po zatwierdzeniu wniosku) nie mogę już poprawić. W jaki sposób możliwe jest zmodyfikowanie podanych przeze mnie danych w systemie?
Odpowiedź:
Należy skontaktować się z placówką i pierwszego wyboru i poprosić osobę wyznaczoną do obsługi systemu NABO o skorygowanie niepoprawnych informacji. Po dokonaniu korekty wniosek powinien być ponownie zatwierdzony